BASIN DETAY

Kıtalararası Rüzgar Enerjisi Kongresi Borusan EnBW Enerji Ana Sponsorluğunda Yapıldı


31 Mart – 2 Nisan 2015 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşen Kıtalararası Rüzgâr Enerjisi Kongresi’nde bu alandaki gelişmeler, uygulanan politikalar ve yatırım fırsatları değerlendirildi.

31 Mart – 2 Nisan 2015 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşen Kıtalararası Rüzgâr Enerjisi Kongresi’nde bu alandaki gelişmeler, uygulanan politikalar ve yatırım fırsatları değerlendirildi. Borusan EnBW Enerji, etkinliğin ana sponsorluğunu üstlenerek kongreye güçlü bir destek verdi.

02 Nisan 2015, İstanbul. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın himayesinde, Avrupa Rüzgâr Enerjisi Birliği (EWEA) ve Küresel Rüzgâr Enerji Konseyi (GWEC) ile Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından ortaklaşa düzenlenen Kıtalararası Rüzgâr Enerjisi Kongresi (IWPC 2015) 31 Mart - 02 Nisan 2015 tarihleri arasında Borusan EnBW Enerji’nin ana sponsorluğunda yapıldı. 

İstanbul WOW Convention Center'da gerçekleşen 3 günlük etkinliğin, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın yanı sıra, Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, Avrupa Rüzgâr Enerjisi Birliği Başkanı Marcus Tacke ve Küresel Rüzgâr Enerji Konseyi Başkanı Dr. Klaus Rave birer konuşma yaptılar. 

Farklı ülkelerden enerji bakanların ve sektörün uluslararası temsilcilerinin katıldığı kongrede rüzgâr enerjisiyle ilgili politikalar ve sorunlar tartışıldı, görüş alışverişi yapıldı. Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla, Operasyonlar Direktörü Tuna Güven ve Genel Mühendislik Müdürü Batur Yenmez kongreye katılarak farklı oturumlarda konuştular. Rüzgâr enerjisindeki gelişmeler ve politikalar masaya yatırıldı

Toplantının ilk gününde yapılan bakanlar oturumunda rüzgâr enerjisi politikaları ve yatırım fırsatları üzerinde duruldu. Bu oturuma Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ürdün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. İbrahim Safi, Danimarka İklim, Enerji ve Bayındırlık Bakanı Rasmus, Helveg Petersen ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Çevre ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek.katıldılar.

Kongrenin ikinci gününde düzenlenen oturumlarda sektör temsilcileri rüzgâr enerjisinin sektördeki yerini, enerji politikalarını, bu alandaki yeni teknolojileri ve rüzgâr enerjisindeki iş ve yatırım ortamının özelliklerini tartıştılar. Borusan EnBW Enerji Operasyonlar Direktörü ve Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Tuna Güven “İnovasyon ve İşbirliği ile Eğitim” konulu oturumda bir konuşma yaptı. Borusan EnBW Enerji Genel Mühendislik Müdürü Batur Yenmez de “Şebeke Bütünleşmesi ve Aktarım Sorunları” oturumunda görüşlerini aktardı.

Kongrenin son günü olan 2 Nisan Perşembe günü yapılan oturumlarda da doğal kaynakların geliştirilmesi ve rüzgâr enerjisi alanında Türkiye’de, Ortadoğu’da dünyanın diğer bölgelerindeki yatırım fırsatları değerlendirildi. Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla “Türkiye’de Yatırım” konulu oturumda bir konuşma yaparak Türkiye’de rüzgâr enerjisi alanındaki yatırım fırsatlarını aktardı ve Borusan EnBW Enerji’nin yaptığı yatırımlar hakkında bilgi verdi.