BASIN DETAY

Borusan EnBW Enerji Rüzgâr Yatırımlarına Devam Ediyor


Rüzgâr enerjisinde Türkiye’nin lideri olmayı hedefleyen Borusan EnBW Enerji...

Rüzgâr enerjisinde Türkiye’nin lideri olmayı hedefleyen Borusan EnBW Enerji, Bandırma Rüzgar Santrali kapasite artışı, Koru, ve Mut Rüzgâr Enerjisi Santrallerinden sonra Bursa Karacabey’deki Harmanlık Rüzgar Enerjisi Santrali’nin açılışını da gerçekleştirdi.
52,8 MW kurulu güce sahip Harmanlık RES, Türkiye’nin enerji üretimine yapacağı katkının yanı sıra karbondioksit salınımının azalmasına ve çevrenin korunmasına da güçlü bir destek sağlayacak.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığı yatırımlarla portföyünü güçlendirmeye devam eden Borusan EnBW Enerji, Bursa’nın Karacabey ilçesinde kurduğu Harmanlık Rüzgar Enerjisi Santrali’ni (RES) resmen açarak hizmete soktu.
16 türbinden oluşan Harmanlık Rüzgar Enerjisi Santrali toplam 52,8 MW kurulu güce sahip bulunuyor. Yılda 90.000 ton karbondioksit salınımı azaltması beklenen santral, lisans ömrü boyunca doğaya yaklaşık 2 milyon ağaca eşdeğer katkı yapacak.
“Hedeflerimize doğru ilerliyoruz”

Harmanlık RES’in açılışı nedeni ile düzenlenen törende Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla şunları söyledi:

“Borusan EnBW Enerji ülkemizin yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirme ve rüzgar enerjisinde sektör lideri olma vizyonuyla yoluna devam ediyor. Harmanlık RES’in açılışıyla birlikte geçen yıl başlattığımız 330 milyon ABD doları tutarında, Avrupa’nın en büyük karasal rüzgar enerji yatırımlarından biri olan yatırımımızı tamamlamaya çok yaklaştık. Koru RES, Mut RES ve Harmanlık RES’in kurulumları ile Bandırma RES’in kapasite artırımı tamamlandı. Fuatres RES de devreye girdiğinde Türkiye’ye rüzgâr enerjisinde 332 MW toplam güç kazandırmış olacağız. Yenilenebilir ve temiz kaynaklar kullanarak ülkemizin enerjideki dışa bağımlılığının azalmasına katkı yapıyoruz. Yatırımlarımız aynı heyecanla devam edecek.”

Doğaya 2 milyon yeni ağaç kazandırmaya eşdeğer katkı!

Halen ticari işletmeye alınmış olan Koru RES, Mut RES ve Harmanlık RES’in toplam kurulu gücü 150 MW düzeyine ulaşıyor. Rüzgar enerjisi santralleri, kömür ve doğalgaz gibi küresel ısınmayı artırıcı karbondioksit gazı salan santrallerin yerine üretim yaptığı için bu tesisler Türkiye’de karbondioksit salınımının azalmasına ve çevrenin korunmasına ciddi katkılarda bulunacaklar. Karbon salınımının azalmasına Harmanlık’ın yılda 90.000 ton, Koru’nun 108.000 ve Mut santralinin de yaklaşık 85.000 ton katkı yapması bekleniyor. Bu santrallerin her biri doğaya 2 milyon ağaç kazandırılmasına eşdeğer katkı yapacak.