BASIN DETAY

Borusan EnBW Enerji'den Tekirdağ'da çevre dostu santral projesi


Yenilenebilir enerji yatırımlarını sürdüren Borusan EnBW Enerji, Tekirdağ’da 50 MW kurulu güce sahip olan bir rüzgâr enerji santrali yatırımına imza atıyor.

Yenilenebilir enerji yatırımlarını sürdüren Borusan EnBW Enerji, Tekirdağ’da 50 MW kurulu güce sahip olan bir rüzgâr enerji santrali yatırımına imza atıyor. Yatırım başlangıç töreninde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Baden- Württemberg Çevre ve Enerji Bakanı Franz Untersteller, Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, Borusan Holding CEO'su Agâh Uğur ve EnBW AG CEO'su Frank Mastiaux da yer aldı.

17 Ekim 2012; İstanbul – Borusan EnBW Enerji, Tekirdağ’da 50 MW toplam kurulu güce sahip 22 adet rüzgar türbininden oluşan Balabanlı Rüzgar Enerji Santrali'nin (RES) yatırımını başlatıyor. 2013'te faaliyete geçmesi hedeflenen çevre dostu santral ile Borusan EnBW Enerji'nin toplam kapasitesi 160 MW'a; toplam rüzgâr enerjisi kurulu gücü de 110 MW'a yükselecek.

Balabanlı Rüzgâr Enerji Santrali'nin (RES) yatırım başlangıç töreni, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Baden- Württemberg Çevre ve Enerji Bakanı Franz Untersteller, Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, Borusan Holding CEO'su Agâh Uğur, EnBW AG CEO'su Frank Mastiaux ve Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla’nın katılımı ile Borusan Holding'in yönetim merkezi Perili Köşk’te düzenlendi.

Törende bir konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dünyada çevre hassasiyetleri açısından son derece önemli olan temiz enerji yatırımlarına Türkiye’de devam edileceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tekirdağ için önemli bir yatırımın başlangıcında bulunuyoruz. Borusan’ın EnBW için çok iyi bir ortak olduğu kanaatindeyim. Bu yüzden bizler bakanlık olarak Borusan’a her zaman desteğimizi sürdüreceğiz.”

Borusan Holding CEO'su Agah Uğur ise konuşmasında Türkiye'nin hızla artan enerji talebinin karşılanabilmesi için bir yatırım seferberliğine ihtiyaç olduğunu vurguladı ve şunları söyledi:

"Türkiye'nin enerji, özellikle de yenilenebilir enerji alanındaki güçlü potansiyeline ve bu sektördeki faaliyetlerimizle ülkemizin sürdürülebilir büyümesine katma değer yaratabileceğine inanıyoruz. Bu inançla 2009 yılında Almanya'nın önde gelen enerji kuruluşlarından EnBW AG ile işbirliği yaparak enerji sektörüne girdik. Balabanlı RES projemizin hayata geçmesiyle birlikte kurulu gücümüzü 160 MW’a çıkaracağız. Ortaklığımızın başında belirlediğimiz 2000 MW’lık vizyonumuzdan vazgeçmedik. İlk aşamada ulaşmayı hedeflediğimiz 1000 MW yenilenebilir enerji kapasitesine ise adım adım ilerliyoruz. Şu anda portföyümüzde, yatırım aşamasına alınmak üzere geliştirilmekte olan 318 MW kapasitesinde 5 RES projesi daha bulunuyor. Farklı seviyelerde çalışmaları devam eden projelerimizin içinde rüzgar enerjisi toplam portföyümüzün yarısından fazlasını oluşturuyor.”

Çevre dostu santralde çevreye duyarlı teknoloji

Projenin hayata geçmesiyle , en temiz ve çevreye duyarlı teknoloji kullanılarak elektrik enerjisi üretilecek.Uluslararası nitelikteki proje, hem Türk Çevre Mevzuatı'na, hem de Dünya Bankası ve IFC standartlarına uyumlu olacak. Balabanlı RES projesinin inşaat ve işletme dönemleri için Çevre Yönetim Planı uygulanacak ve denetlenecek. Böylece santralin inşaat ve işletme dönemindeki faaliyetler çevre duyarlı bir şekilde yürütülecek.