BASIN DETAY

Borusan EnBW Enerji Mut Rüzgar Enerjisi Santralini Hizmete Soktu


Rüzgâr enerjisinde Türkiye’nin lideri olmayı hedefleyen Borusan EnBW Enerji Mut Rüzgâr Enerjisi Santralini (RES) tamamlayarak faaliyete soktu.

Rüzgâr enerjisinde Türkiye’nin lideri olmayı hedefleyen Borusan EnBW Enerji  Mut Rüzgâr Enerjisi Santralini (RES) tamamlayarak faaliyete soktu. 23 Mayıs tarihinde devreye alınan 19,8 MW’lık ilk fazı takiben devreye alınması planlanan İkinci fazı oluşturan 5 türbin için Bakanlık geçici kabul çalışmaları bugünlerde devam ediyor. Son fazın Haziran ortasında devreye alınarak santralin tam kapasite hizmete girmesi bekleniyor.

5 Haziran 2015, İstanbul. Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirmek ve bu alandaki portföyünü güçlendirmek vizyonu ile yola çıkan Borusan EnBW Enerji, Mersin ve Karaman illeri sınırları içerisinde kurulan Mut RES ile beraber yatırımını tamamladığı iki önemli rüzgâr enerjisi santrali Harmanlık RES ve Koru RES’i de faaliyete geçirdi. Faaliyete geçen enerji santralleri Türkiye’nin enerji üretimine ve doğaya güçlü bir katkı yapacak. 

Türkiye için çok önemli 3 rüzgâr enerjisi santrali devrede

İlk 6 türbini kapsayan bakanlık geçici kabulü 22 Mayıs 2015 tarihinde yapılan Mut RES, 23 Mayıs 2015 saat 00:00’dan itibaren 19,8 MW kurulu güçle resmi olarak ticari işletmeye başladı. İkinci fazı oluşturan toplam 16,5 MW kapasitesinde 5 türbin için Bakanlık geçici kabul çalışmaları ise bugün itibariyle tamamlandı. Son fazın Haziran ortasında devreye alınarak santralin 50 MWe ile tam kapasite hizmete girmesi bekleniyor.

Borusan EnBW Enerji, Mut RES’i devreye almadan önce, 6 Mayıs 2015’te 50 MWe kurulu gücünde Harmanlık RES’i (Bursa) devreye almıştı. Mut RES’in ilk fazının devreye girdiği 23 Mayıs’ta ise yine 50 MWe kurulu gücünde Koru RES (Çanakkale) tam kapasite devreye girmişti.

Enerji üretimine 158,4 MW, doğaya 6 milyon ağaca eşdeğer katkı!

Her biri 52,8’er MW kurulu güce sahip olan üç santralin toplam kurulu gücü 158,4 MW düzeyine ulaşıyor. Rüzgâr enerjisi santralleri, kömür ve doğalgaz gibi küresel ısınmayı artırıcı karbondioksit gazı salan santrallerin yerine üretim yaptığı için toplamda 260.000 ton CO2 karbondioksit salımının azaltılmasına ve çevrenin korunmasına ciddi katkılarda bulunacak. Böylece bu santrallerin her biri doğaya 2 milyon ağaca eşdeğer katkı yapacak.

Diğer yatırımlar da tamamlandığında Türkiye 221MW ilave kurulu rüzgâr gücü kazanacak!

Hizmete giren 3 RES tesisi Borusan Enerji EnBW’nin geçen yıl rüzgâr enerjisinde başlattığı büyük yatırımın bir parçasını oluşturuyor. Harmanlık RES, Koru RES, Mut RES ve Fuatres RES’in yapımını, Bandırma RES’te ise kapasite artırımını hedefleyen yatırımın toplam maliyeti yaklaşık 330 milyon ABD doları düzeyinde bulunuyor. Avrupa’nın en büyük karasal rüzgâr enerji yatırımlarından birini oluşturan bu projeler tamamlandığında Borusan EnBW Enerji, kurulu güç açısından Türkiye’nin lider rüzgâr enerjisi üreticilerinden biri olacak. Mut RES’in de tam kapasite devreye alınmasıyla Borusan EnBW Enerji’nin toplam rüzgar enerjisi kurulu gücü 331 MW’a, toplam kurulu gücü ise 381 MW’a ulaşacak.

Yatırımlar devam edecek

Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla üç tesisin faaliyete geçmesi ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Borusan EnBW Enerji, sadece yenilenebilir ve çevreyi olumsuz etkilemeyen kaynakları kullanarak, Türkiye’nin enerji potansiyelini 21. Yüzyılda en iyi şekilde değerlendirebilmesi için çalışmaya ve yatırım yapmaya devam edecek. Hizmete soktuğumuz 3 yeni RES ülkemizin enerji üretimine olduğu kadar doğasının korunmasına da güçlü bir katkı sağlayacak ve enerjideki dışa bağımlılığımızın azalmasını destekleyecek. Bu tesislerin hizmete girmesiyle Borusan EnBW Enerji rüzgâr enerjisinde Türkiye’nin lideri olmak yönünde önemli bir mesafe kat etti. Bu alandaki diğer yatırımlarımızın da tamamlanmasıyla liderlik hedefimize ulaşacağımıza inanıyoruz. “