Borusan EnBW Enerji 2009 yılında Borusan Holding ve EnBW AG’nin ortak girişim şirketi olarak kurulmuştur.

 

 

BORUSAN
HOLDİNG

1944 yılında Asım Kocabıyık tarafından kurulan Borusan Grubu, başta Türkiye olmak üzere 12 ülkede, dünyanın farklı pazarlarında üretim, makina ve güç sistemleri, otomotiv, lojistik ve enerji sektörlerinde istikrarlı büyümesini sürdürüyor.

1958 yılında ilk sanayi yatırımı gerçekleştirilerek Borusan Boru Sanayi A.Ş., 1972 yılında ise Borusan Holding kuruldu ve tüm şirketler Holding çatısı altında toplandı. 1964 yılından beri Karaköy Salıpazarı’nda yer alan Borusan çalışma ofisi ise 2007 yılında ise Rumelihisarı - Perili Köşk’e taşındı.

3 kıtada 12 ülkede 100’ün üzerinde şehirde 12.809 çalıșanı bulunan Borusan Grubu’nun temel stratejisi; Türkiye ekonomisine katma değer yaratmaya devam ederken yenilikçi ürün ve hizmetler geliştirmeye odaklı, ufku dünya pazarlarına açık bir vizyon üzerine kuruludur.

Grup şirketleri olan Borçelik, Borusan Cat, Borusan EnBW Enerji, Borusan Limanı, Borusan Lojistik, Borusan Mannesmann, Borusan Otomotiv Grubu, Borusan Araç İhale ve Supsan ile farklı sektörlerde hizmet veren Borusan dünyanın çeşitli pazarlarında istikrarlı büyümesini devam ettiriyor.

Topluma fayda misyonunu benimseyen Borusan, Borusan Kocabıyık Vakfı, Borusan Sanat ve Borusan Contemporary ile eğitim konusunda önemli projeler hayata geçirirken sanatı yaygınlaştırmayı amaçlıyor.

Eğitim alanında 1992 yılında kurulan Borusan Kocabıyık Vakfı yaptırdığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’na devrettiği okullar, bu okulların her türlü ihtiyacına yönelik katkılar ve maddi olanağı kısıtlı olan başarılı öğrencilere sağladığı burslar vermeyi sürdürüyor.

Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık’ın öncülüğünde kültür ve sanat alanında, 1997 yılında etkinliklerine başlayan Borusan Sanat, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Borusan Quartet, Borusan Müzik Evi ve Borusan Çocuk Korosu ile müzik alanındaki etkinliklerini kesintisiz olarak gerçekleştiriyor. Holding merkezi olan Perili Köşk, 2010 yılından beri Borusan Contemporary çatısı altında çağdaş sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Borusan Grubu’nun bu başarısının ardında güçlü bir kurumsal iş kültürü yatıyor. Borusan, müşterisinin ve pazarın ihtiyacını anlamaya ve ona yönelik yaratıcı, farklı ve ekonomik çözümler geliştirmeyi önceliklendiriyor. Risk almaktan çekinmeksizin hızlı ve esnek aksiyon geliştirme becerisiyle faaliyet gösterdiği pazarları şekillendirecek yenilikçi ürün, hizmet ve iş modelleri sunuyor.

Kurum içi girişimcilik, inovasyon, uluslararası pazarlarda aktif rekabet stratejisi ve topluma, ekonomiye ve çevreye maksimum fayda sağlama misyonuyla fark yaratan Borusan, iş yapış süreçlerine entegre ettiği iklim, insan, inovasyon odaklı sürdürülebilirlik yaklaşımıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Uluslararası Başarı

Borusan Grubu’nun, dünyanın dört bir yanındaki güçlü şirketler ile uluslararası ortaklıkları bulunuyor. Grup, dünyanın önde gelen çelik şirketi ArcelorMittal, aynı şekilde dünyanın önde gelen endüstri şirketi SalzgitterMannesmann, otomotiv devi BMW AG ve Almanya’nın üçüncü büyük enerji şirketi EnBW AG gibi dev şirketler ile başarılı ortaklıklar yürütüyor.


Daha İyi Yarınlar İçin Çalışmak

Borusan Grubu faaliyet gösterdiği her sektörde sürdürülebilirlik ve çevre duyarlığı konularında bir öncülük misyonu olduğunu inanıyor. Doğal kaynakların sınırsız olmadığı bilincine sahip olan Borusan, kaynakları verimli kullanarak, geleceği tüketmeden yaşam kalitesini artırmayı hedefliyor.

2020 yılında sürdürülebilirlik çalışmalarını çok daha kapsayıcı bir şekilde güncelleyen Borusan, iklim, insan ve inovasyon odak alanlarında bütünleyici çalışmalar yürütüyor. Grup genelinde iklim odağında 2030 yılında karbon nötr olmak, su tüketimini azaltmak hedeflenirken temiz ve yenilenebilir enerji portföyü oluştururken karasal yaşamı desteklemek amaçlanıyor. Bununla birlikte sürdürülebilir satın alma politikası devreye alınırken bertarafa giden atık oranının yüzde 50 düşürülmesi hedefleniyor. İnsan başlığında yeteneği elde tutmak ve geliştirmek, istenmeyen kayıpların önüne geçmek, en çok tercih edilen işveren olmak, kadın lider ve çalışan oranını artırmak öne çıkan konu başlıklarından. İnovasyon başlığında ise inovatif, sürdürülebilir iş modelleri yaratmak hedeflenirken start-up’lara yatırım yapılması planlanıyor.

Kültür ve sanat alanında, 1997 yılında etkinliklerine başlayan Borusan Sanat, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Borusan Quartet, Borusan Müzik Evi ve Borusan Çocuk Korosu ile müzik alanındaki etkinliklerini kesintisiz olarak sürdürüyor. Aynı şekilde Holding merkezi olan Perili Köşk, 2010 yılından itibaren Borusan Contemporary çatısı altında çağdaş sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Kadının Güçlendirilmesi İlkeleri’nin (UN WEP) ilk imzacılarından olan Borusan Grubu toplumsal cinsiyet eşitliği alanında da önemli projelere imza atıyor. Annemin İşi Benim Geleceğim projesi ve Mikrofinans Şubeleriyle kadının güçlenmesi ve iş hayatında eşit imkanlara kavuşması için çalışıyor.

EnBW

EnBW Energie Baden-Württemberg AG, Almanya'nın en büyük enerji tedarik şirketlerinden biridir.

Merkezi Karlsruhe'de bulunan şirket, grubun faaliyetlerinin bir araya geldiği EnBW grubunun doğrudan bağlı kuruluşlarının stratejik yönelimi, yönetimi ve kontrolünden sorumlu holding şirketidir.

Ana faaliyet alanı olan elektrik sektörü olan EnBW, enerji üretimi, iletimi, dağıtımı ve ticaretinden enerji satışına kadar değer zincirinin tüm aşamalarını kapsayan hizmetler sunmaktadır. EnBW, örneğin EnBW'nin yan kuruluşu Yello Strom GmbH aracılığıyla yenilikçi tekliflerle serbestleştirilmiş elektrik pazarında lider konumunu güvence altına almaktadır. Buna ek olarak, EnBW grubu gaz ve bölgesel ısıtma alanlarında faaliyet göstermekte ve yeşil elektrik projelerini ileriye taşımaktadır.

Bugün EnBW Energie Baden-Württemberg AG, yaklaşık 5,5 milyon müşteriye elektrik, gaz ve su ile enerji ile ilgili hizmetler ve ürünler sağlıyor. EnBW'nin önemli bir hedefi, sürdürülebilir yeni enerji dünyasının olanaklarını akıllı, güvenli ve basit bir şekilde insanların kullanımına sunmaktır.

Tarih:

EnBW ve öncül şirketleri, bölgesel enerji tedarikçilerinin birleşmesi yoluyla on yıllar boyunca yaratılmış ve büyümüştür. EnBW, 1997 yılında Baden-Württemberg bağlantılı iki şirket Energie-Versorgung Schwaben AG ve Badenwerk AG'nin birleşmesinden ortaya çıktı. EnBW'nin kökleri Baden-Württemberg'dedir. Burada EnBW pazarda lider bir konuma sahiptir. 2010'un sonundan bu yana, EnBW yeniden çoğunluk hissesine ve eşit olarak devlete ve OEW'de (Zweckverbund Oberschwäbische Elektrizitätswerke) birleşmiş bölgelere aittir.