ELEKTRİK SATIŞ

SERBEST TÜKETİCİ KİMDİR?

Serbest tüketici olarak tariflenen tüketiciler, elektrik enerjisi ihtiyaçlarını özel elektrik üretim şirketlerinden karşılayabilmektedir.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından, her yıl belirlenen elektrik tüketim miktarının üzerinde elektrik enerjisi kullanan tüketiciler, “serbest tüketici” olarak tanımlanmaktadır. Serbest tüketici olmak için belirlenen limit, her yıl 31 Ocak tarihine kadar EPDK tarafından yayınlanır. Bir önceki yıl içinde ya da içinde bulunulan yılda bu limiti geçen kişi ve kurumlar serbest tüketici olabilirler.

Serbest Tüketici Limiti Ne Kadardır?

Serbest tüketici olabilmek için gerekli tüketim miktarına ilişkin alt limit her yıl EPDK tarafından güncellenmektedir.

Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu Kararı ile 2023 yılı için serbest tüketici limiti yıllık tüketimi 1000 kWh ve üzeri olarak belirlenmiştir.

Serbest Tüketici Olmanın Avantajları Nelerdir?

Serbest tüketiciler piyasa koşullarında elektrik satın alırken farklı fiyat veya kampanya alternatiflerini değerlendirebilirler. Serbest olmayan tüketiciler ise, bağlı oldukları bölgenin görevli tedarik şirketinden elektrik enerjisi satın almak zorundadırlar ve tükettikleri elektrik, EPDK tarafından belirlenen düzenlemeye tabi tarifeler üzerinden faturalandırılır.

Avantajlardan Yararlanmak İçin Ne Yapmalıyım?

Web sitemiz üzerinden satış ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Avantajlardan Yararlanmak İçin Başvuru Sonrasındaki Süreç Nasıl İşlemektedir?

Serbest tüketiciye elektrik satmak isteyen tedarik şirketleri, serbest tüketicilere ilişkin bilgi girişlerini Piyasa Yönetim Sistemi üzerinden yaparlar. Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği (EPDUY) gereğince, tedarikçisini ilk defa seçecek veya mevcut tedarikçisini değiştirecek serbest tüketicilerin girişleri, içinde bulunulan ayın en geç altısından önceki son iş günü 24:00’a kadar yapılmalıdır. Bu bilgi girişleri, serbest tüketicinin mevcut tedarikçisine, sistem aracılığıyla duyurulur. Talep yapılan dönemden sonraki ilk ayın ilk günü itibariyle yeni tedarikçiden elektrik enerjisi tedariğine başlanır. Bilgi girişlerinin belirtilen tarihlerden sonra yapılması halinde enerji tedariği bir sonraki ayın ilk gününde başlar. Yeni tarife başlangıcına kadar geçen sürede, tüketici mevcut tarife fiyatı üzerinden elektrik tedarik eder.

Serbest Tüketici Olarak Bir Tedarikçi Seçtikten Sonra Tedarikçi Şirketimi Değiştirebiliyor Muyum?

Anlaşmalı olduğu tedarikçisini değiştirmek isteyen bir serbest tüketici için mevcut EPDK yönetmeliklerinde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Tedarikçim İle Sözleşmem Sona Erdiğinde Nasıl Bir Süreç İşliyor?

Tedarikçi ile olan sözleşmenin herhangi bir nedenle sona ermesi halinde tedarikçi, Piyasa İşletmecisine başvurur. Başvuru, içinde bulunulan ayın altısından önceki son iş günü saat 24:00’a kadar yapıldığı takdirde serbest tüketicinin tedarikçiden elektrik enerjisi temini, içinde bulunulan ayın son gününde sona erer. Başvurunun bu tarihten sonra yapılması halinde serbest tüketicinin mevcut tedarikçisinden elektrik temini bir sonraki ayın son günü itibariyle sona erer.