ELEKTRİFİKASYON

BORUSAN OTOMOTİV İŞ BİRLİĞİ

İnsanlığın karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olan küresel iklim değişikliği ile global ölçekte bir mücadele veriyoruz.

Karbon emisyonlarının fiyatlandırılması, sınırda karbon vergileri, sıkı araç emisyon standartları, taşıma sistemlerinin elektrifikasyonu ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artması bu mücadelenin önemli unsurları arasında yer alıyor. Sıfır Karbon ekonomisine geçeceğimiz çok yakın gelecekte, fosil yakıtla çalışan araçların yerini elektrikli araçlar alacak. İklim değişikliği ile gerçek anlamda mücadele için ise bu araçların kullandığı elektriğin elde edildiği enerji kaynakların da yeşil olması gerekiyor.

Tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan portföyü ile Borusan EnBW Enerji, Türkiye’de rüzgâr enerjisinde lider enerji üretim şirketlerinden biri.

Yatırımdan işletme aşamasına faaliyetlerinin tümünde verimlilik ile doğal ve sosyal çevreye uyumun ön planda olan Borusan EnBW Enerji’nin 725 MW’lık üretim kapasitesinin % 100’ü yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı tesislerden oluşuyor. 674,7 MW rüzgar enerji kurulu gücüyle ise Borusan EnBW Enerji rüzgarda liderliğini sürdürüyor. Elektrik satış ve ticaretinde de Borusan EnBW Enerji Türkiye elektrik piyasasında öncü rol üstleniyor.

Türkiye otomotiv sektörünün elektrifikasyon dönüşümünde öncü firması Borusan Otomotiv ve Türkiye’nin rüzgar enerjisinde lider şirketi Borusan EnBW Enerji elektrikli BMW otomobil sahiplerine I-REC Sertifika fırsatı sunuyor. Yapılan işbirliğiyle Borusan Otomotiv’den elektrikli BMW araç satın alanlar Borusan EnBW Enerji’nin yenilenebilir enerjiden elde ettiği I-REC (Uluslararası Yenilenebilir Enerji) sertifikasına olarak sahip olabilecek.